Yükleniyor...
Gazogen 3d chat sohbet logo


Güvenlik ve Yardım

> Gazogen Kullanımı > Teknik Bilgiler > Sık Sorulan Sorular

Gazogen Kullanımı
   
 
   

Gazogen keşfedilerek öğrenilebilen bir sohbet ve eğlence sistemidir. Kullanması kendi kendinize öğrenebileceğiniz kadar basittir.

Gazogen sohbet ve eğlence diyarıdır. İzogenler den (mekan, oda vb) oluşur.

Üyelik sırasında oluşturduğunuz tipinizle bu mekânlarda dolaşıp, diğer kullanıcılarla sohbet edip çeşitli etkinliklere ve oyunlara katılabilirsiniz.

Bunları yapabilmek için öncelikle tipinizi hareket ettirmeniz gerekir. Bunun için bulunduğu izogende (mekanda) gitmek istediğiniz yere tıklamanız yeterlidir. Tipiniz tıkladığınız yere doğru gidecek tıkladığınız yer bir oturma birimi ise oturacaktır. Karakteriniz tıkladığınız yere doğru hareket etmezse ya önünüzde bir engel vardır, ya da çok uzak bir noktaya tıklamışsınız demektir. Karakterinizin bulunduğu noktaya daha yakın olan başka bir noktaya tıklayarak hareketlerinizi sürdürebilirsiniz.

Bazı izogenler arasında geçişler vardır. Geçiş yapmak için mekân girişlerine ve ok işaretlerine tıklayabilirsiniz.

Kullanıcılarla konuşmak için alt kısımda yer alan text alanını kullanablirsiniz. Buraya ekranda görünmesini istediğiniz metni yazın, sonrasında gönder butonunu veya enter tuşunu kullanabilirsiniz. Yazınız izogende ve text alanında görüntünecektir.

Alt bölümde dans etmek, selam vermek ve dönmek için butonları bulunur.

Gazomatik Tip Modülü ve Dükkan

Gazomatik Tip Modülü :Ekranda sizi temsil eden karakterin oluşturulduğu bölümdür.Gazogen'i diğer topluluk sitelerinden ayıran en önemli özellik, kendinizi ifade edebileceğiniz size özel bir tipinizin olmasıdır. Eğer farklı olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunu herkesin görmesin1i istiyorsanız mutlaka özel bir karaktere sahip olmalısınız. Sadece kendinize değil, arkadaşlarınıza da özel karakterler hediye edebilirsiniz.


Tipler 1 (tek) parça ve üç parça olmak üzere ikiye ayrılır. üç parça tip, baş gövde ve ayaklar dan oluşur ve okların yardımıyla istediğiniz kombinasyonu oluşturabilirsiniz. Tek parça tipi tıklayarak ulaşabileceğiniz tiplerde ise herhangi bir değişiklik yapamazsınız tipi bütün olarak kullanabilirsiniz. Yine oklarla diğer seçenekleri görebilirsiniz.

Tabii ki sadece bütçenize göre olanları alabilirsiniz. Kapaklarınız yetmediğinde Kapak Satın Al butonunu tıklayarak gerekli yönlendirmelerle kapak satın alarak hesabınıza ekleyebilirsiniz.


Künye
Kullanıcıların temel bilgilerinin ve kişiler arası iletişim işlemlerinin görüntülendiği alandır. Ekrandaki kişilere tıklayarak o kişiye ait bilgileri ve işlemleri görüntülüyebilirsiniz.

Bu alanda kişinin kullanıcı adı, tipi cinsiyeti, yaşı ve sahip olduğu gazoz kapaklarının sayısını görebilirsiniz.

Altta yer alan linklerin işlevleri için aşağıda yer alan 'işlemler'i okuyabilirsiniz

 • Fiskoz, özel sohbet

 • Ahbaplık teklif etmek

 • Mektup göndermek

 • Hediye göndermek

 • Karalisteye alma, engellemek

 • Şikayet etmek

İzogenler
Gazogen içerisinde yer alan belirli kullanıcı kapasitesine sahip yaşam alanlarıdır. İzogenlerin tamamı Gazogen'i oluşturur. Gazogen nüfusu arttıkça, ihtiyaca ve etkinliklere göre yeni izogenler eklenir. Listeden dilediğiniz izogeni seçip giriş yapabilirsiniz.

Bazı izogenlerde yaş sınırı vardır.
Bazı izogenler ise belli saatlerde belirli gruplara ait olabilir.

Listedeki isimlere tıklayarak izogenin görüntüsünü görebilir, görüntünün üzerine ya da izogen isminin yanındaki butona tıklayarak o izogene giriş yapabilirsiniz.

Her izogenin yanında kapasitesi ve o anda kaç kişinin içeride olduğunu gösteren rakamlar mevcuttur. Dolu izogenlere giriş yapamazsınız.

İzogenler

 

Dükkan:Burada sistem içerisinde kullanacağınız tüm ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz. Tip satın almak, altın kapak satın almak, sanal hediyeler göndermek ve birbirinden özel sürprizleri arkadaşlarınızla paylaşmak için "Gazogen Dükkan"ı tercih edebilirsiniz.

Dükkan

Çiçekçi Dükkanı:özel günler unutulmamalı. Gazogen'de özel hissetmek ve hissettirmek için özel bir gün olmasına gerek bile yok. Sevdiğinizin kendisini özel hissetmesi sizin elinizde. Hemen bir buket "sanal çiçek" ile onun kalbindeki yerinizi alın.


Hediye Görseller:Tek taş pırlanta yüzüklerden davul tozu minare gölgesine kadar birbirinden eğlenceli sanal hediyeler internet aleminde sadece Gazogen'de. Hemen bir tanesini paket yaptırın ve dostlarınızı şaşırtın...


Bayrağını Seç:Tuttuğunuz futbol takımını künyenizde herkesler görsün istiyorsanız, işte armaları.


GüMüŞ üYELİK

Kendinizi ifade edebileceğiniz, 4 adet fotoğrafınızı veya avatarlarınızı yükleyebileceğiniz bir anasayfanız, sayfanızı ziyaret edenlerin kullanacağı bir ziyaretçi defteriniz ile Gümüş üyelik sadece 5 altın kapak karşılığında size ihtiyacınız olan ayrıcalıklı olma avantajını sunuyor.

Gazoolar
Gazoo: Gazogen içerisinde bulunan kişilerin genel ismi.
Ekranınızdaki izogende (mekan içerisinde) bulunan kişilerin (gazooların) gösterildiği listedir. Bu liste sayesinde izogendeki kişiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İlgilendiğiniz kişinin sol yanındaki kutuyu tıklayıp seçili hale getirerek aşağıdaki işlemlerden herhangi birini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Fiskoz, özel sohbet
 • Ahbaplık teklif etmek
 • Mektup göndermek
 • Hediye göndermek
 • Karalisteye alma, engellemek
 • Şikayet etmek

Dilerseniz kişinin ismine tıklayarak daha detaylı bilgi alacağınız künye sayfasını açabilir oradan da işlemlere devam edebilirsiniz.

Ahbaplar
Gazogen'deki ahbaplarınızın listelendiği bölümdür. Online olan ahbaplarınızın yanında git butonu çıkar buna tıklayarak ahbabınızın o anda bulunduğu izogene gidebilirsiniz. Gazogen içerisinde tanıştığınız kişileri ahbap listenize ekleyerek daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Ahbap olarak seçtiğiniz kişiler size fiskoz / özel mesaj atabilirler. Ahbaplarınızın online olup olmadığını enson ne zaman sisteme girdiğini bu özellik sayesinde izleyebilirsiniz.

İşlemler

Fiskoz/özel sohbet: Linkine tıkladığınızda konuşma alanında o kişiyle yapacağınız konuşmalar için bir sekme açılır. Sekmenin üzerinde o kişinin ismi yazar. Bu alana yazdığınız yazılar yalnızca ikiniz tarafından görüntülenir, diğer kişiler bu alandaki yazıları göremezler. Bu alandan rahatça sohbetinize devam edebilirsiniz. Yazdığınız özel yazıları diğerlerinden ayırabilmeniz için turuncu renkte gösterilmiştir. Aynı anda birçok sekme açabilirsiniz. Birçok kişiyle ve izogen genelinde konuşabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sekmelere tıklamak ve yazmak.

Yazdığınız kişi fiskozları engellemiş ise size yazdıklarınızın ulaşmadığına dair bir mesaj gelir. O kişinin ahbabı iseniz bu uyarıyı almazsınız. Siz de ahbaplarınızın dışında fiskoz / özel mesaj almak istemiyorsanız sağ üst kısımda bulunan fizkozları engelle butonunu kullanabilirsiniz. Böylece sadece ahbap olarak seçtiğiniz insanlar fiskoz / özel mesaj atabilirler.Ahbaplık teklif et: Gazogen içerisinde tanıştığınız kişilerle ahbap olarak daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Ahbap olarak seçtiğiniz kişiler size fiskoz / özel mesaj atabilirler. Ahbaplarınızın online olup olmadığını enson ne zaman sisteme girdiğini bu özellik sayesinde izleyebilirsiniz.

Mektup gönder: Gazogen'deki herkese dilediğiniz zaman mektuplada ulaşabilirsiniz. Mektuplarınız o kişinin mektuplar bölümüne düşer. Kişi o an Gazogen'de olmasa bile geldiğinde mektubunuza bakabilir.

Hediye gönder: Bu linki kullanarak "Dükkan" dan dilediğiniz kişiye ve kendinize sanal hediyeler gönderebilirsiniz. Dükkân da çiçekten, fantezi hediyelere ve Gazogende kullanabileceğiniz tiplere kadar birçok şeyi bulma şansınız var.

Karalisteye al / engelle: Size rahatsızlık veren kişilerden fiskoz ve mektup almak istemiyorsanız bu linki kullanabilirsiniz.

Şikayet / rapor et: Gazogen'de sizi veya başkalarını rahatsız eden kişileri, beğenmediğiniz durumları bildirmek için bu alanı kullanabilirsiniz. Eğer şikayet edeceğiniz bir konuşma ise, ilgili konuşmayı kopyalarak detay bölümüne yapıştırıp öylece gönderin. En kısa süre içerisinde şikayetiniz incelecek ve gereği yapılacaktır. Şikayet dışındaki ihtiyaçlarınız için bu alanı kullanmayın. Diğer iletmek istedikleriniz için sitedeki iletişim bölümünden yararlanabilirsiniz.
Sağ tarafta bulunan diğer foksiyonları işlevini öğrenmek için yanındaki ok işaretine tıklayın. Menü açılacak ve ikonların isimlerini okuyabileceksiz.

Bu butonları kullanarak yapabileceğiniz işlemler:

Çıkış: Sistemden çıkışınızı sağlar. Bu butona tıklayarak güvenli bir şekilde sistemden çıkabilirsiniz.

Yardım: Yardım penceresini açar. Sistem hakkında öğrenmek istediğiniz birçok bilgi bu bölümde yer alır.

Ses kapa / aç: Gazogen deki ses ve müzikleri açıp kapamanız içindir.

Fiskozu engelle: Fiskozları ahbaplarınız dışındaki kişilere kapatır. Detaylı bilgi için fiskoz ve ahbaplık işlemlerini okuyabilirsiniz.

Balonları kapat: Ekranda konuşma balonlarını kaldırmanızı sağlar. Alttaki text alanında yazılanları görmeye devam edebilirsiniz. Eğer makinanız yavaş çalışıyorsa bu foksiyonu kullamanız hızlanmasını sağlar.

Saydam yap: Bilgi pencerelerini ve yazım alanlarını saydam yapar.

Anasayfam: Gazogen sitesindeki anasayfanızı açar.

 
 
Anasayfa | Üyelik | Hakkımızda | Yardım | İletişim
Bu siteyi kullanmanız Üyelik Koşulları 'nı kabul ettiğinizi gösterir..
Tüm Hakları Saklıdır © 2003-2013 Mutlucu